More Than Measuring

Jesteśmy ekspertami w swojej dziedzinie. Wiemy, na co należy zwracać uwagę, co należy mierzyć i co jest ważne w produkcji tabletek z użyciem naszych narzędzi. Dzięki współpracy z naukowcami z Wydziału Elektrycznego Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie wprowadziliśmy na rynek precyzyjny system kontrolujący jakość narzędzi do produkcji tabletek.

Ti-3 - Precyzyjna maszyna pomiarowa do stempli i matryc od Adamus

Stemple i matryce to jedne z najistotniejszych, a zarazem najbardziej precyzyjnych narzędzi wykorzystywanych w produkcji tabletek. Narzędzia pracują w środowisku, które każdorazowo powoduje naturalne ich zużycie.

Regularne i cykliczne pomiary narzędzi stemplowych umożliwiają diagnozowanie:

 • Naturalnego zużycia stempla,
 • Uszkodzenia części roboczej,
 • Uszkodzenia trzonu i głowy stempla,
 • Uszkodzenia otworu matrycowego wynikające z naturalnego zużycia (pierścieniowania),
 • Innych uszkodzeń mechanicznych,
 • Jakości grawerów,

oraz zapewniają zachowanie parametrów geometrycznych, wagowych, a także informacyjnych (takich jak grawer, logotyp) dla produkowanych preparatów.

Więcej niż pomiar

W naszej maszynie pomiarowej TI-3 zastosowaliśmy nowatorskie innowacyjne i unikatowe rozwiązania sprzętowe i programowe. Urządzenie działa bezdotykowo. Pomiary odbywają się z użyciem czujnika konfokalnego oraz mikrometru optycznego. Przyjazne użytkownikowi procedury pomiarowe powodują, że do obsługi nie jest wymagana specjalistyczna wiedza. Większość obecnie oferowanych na rynku rozwiązań narzuca elementom mierzonym wiele tak zwanych więzów mechanicznych (do utrzymania detali w pozycji do pomiaru). Ogranicza to dostęp do mierzonych powierzchni. Nasz produkt jest wolny od tego typu ograniczeń.

Opatentowany algorytm pomiarowy łączący jednoczesny pomiar synchronicznego ruchu w płaszczyźnie XY pozwala na określenie parametrów geometrycznych dla najbardziej skomplikowanych kształtów części prasujących tabletkę.

Ponadto obecność dogodnego w użyciu systemu video o rozdzielczości 5M pikseli pozwala na optyczną ocenę powierzchni prasujących i zapisywanie plików obrazowych. Umożliwia to porównywanie wyglądu części prasującej w kolejnych etapach jej eksploatacji.

Pomiar bez ryzyka uszkodzenia stempli

Dzięki w pełni automatycznemu pomiarowi nie wystękuje ryzyko uszkodzenia głowy, czaszy czy innego elementu stempla i matrycy.

Szybsze i dokładniejsze pomiary za jednym kliknięciem

Ti-3 wykonuje pomiary w czasie rzeczywistym i w tym samym czasie dokonuje automatycznego zapisu wymiarów bezpośrednio w bazie danych. Dzięki temu rozwiązaniu czas inspekcji narzędzi jest znacznie krótszy od pomiarów dokonywanych w sposób tradycyjny.

Zminimalizowana ilość odrzutów wagowych tabletek

Maszyna pomiarowa Ti-3 na podstawie otrzymanych wyników pozwala na dokonanie automatycznego parowania stempli jednokrotnych i wielokrotnych. Parowanie narzędzi pozwala na uzyskanie optymalnej siły nacisku, co przekłada się bezpośrednio na minimalizację strat wynikających z odrzutów wagowych tabletek.

 

Precyzyjny pomiar grawerów

Ti-3 wyposażyliśmy w kamerę oraz algorytmy do analizy obrazu, dzięki którym możliwe jest dokonanie pomiaru grawera na czaszy stempla. Powyższe ogranicza znacząco ryzyko wystąpienia wadliwych partii i produktów. Pomiary grawerów wykonywane są z dokładnością aż do 1 μm. Co ważne, użytkownik ma możliwość definiowania własnych granic tolerancji.

Archiwizacja raportów i zdjęć

Archiwizacja raportów oraz zdjęć stanu technicznego stempli, niosących informacje o przebiegu procesu zużycia stempli i matryc, umożliwia długoterminową analizę pracy narzędzi stemplowych, a także stanowi bezcenne źródło wiedzy w przypadku ewentualnych awarii.

Określanie dopuszczalnych norm zużycia grawerów

Dzięki bezdotykowemu pomiarowi grawera czy innych detali czaszy, użytkownik może zdefiniować dopuszczalne normy wysokości grawerów występujących na narzędziach stemplowych, a następnie wyniki odnieść do swoich definicji. Dzięki takiemu działaniu można uniknąć ryzyka dopuszczenia do produkcji stempli o nieprawidłowych parametrach.

Pełna automatyzacja z wykorzystaniem ramienia robota – opcja dodatkowa.

Podstawowy model maszyny pomiarowej można wyposażyć w ramię robota, co dodatkowo zoptymalizuje proces inspekcji narzędzi stemplowych, dzięki automatycznemu dostarczeniu narzędzia do komory pomiarowej.


Charakterystyka skrzyni transportowej TI-3

W trosce o bezpieczeństwo maszyny pomiarowej Tool Inspector-3 w zestawie firma Adamus oferuje specjalistyczną skrzynie transportową. Zabezpiecza, chroni i pozwala na łatwe przechowywanie maszyny TI-3.

 • Dedykowane rozwiązanie.
 • Dostosowana do kształtu maszyny TI-3.
 • Wygodne uchwyty do przenoszenia skrzyni.
 • Łatwa w montażu.
 • Specjalne ochronna przestrzeń na monitor.
 • Mobilna dzięki zamontowanym kółkom. 
Image