Czym jest monolit wielokrotny? Budowa i rodzaje stempli wielokrotnych cz. 1

Czym jest monolit wielokrotny? Budowa i rodzaje stempli wielokrotnych cz. 1

Produkcja tabletek na przestrzeni ostatnich lat uległa ewolucji. Właściwa adaptacja tabletkarki rotacyjnej pozwoliła na wykorzystanie wydajnych możliwości stempli wielokrotnych. Dzięki nim produkcja tabletek uległa zmianie. Szybkie i wydajne dostarczanie tabletek przy niskich kosztach produkcji stało się rzeczywistością wielu firm produkcyjnych. Czym jest stempel wielokrotny i jakie korzyści może przynieść produkcji? Czym jest monolit wielokrotny?

Starsze niż sądzimy? – Historia stempla wielokrotnego

Narzędzia wielokrotne nie są całkowitą nowością na arenie produkcji tabletek. W rzeczywistości są już używane od ponad wieku. W II poł. XIX w. wykorzystywano tabletkarkę jednostanowiskową do formowania dwóch lub więcej tabletek w tym samym czasie.

Zwiększyło to czas produkcji i oszczędziło miejsce w fabryce przy jednoczesnym obniżeniu kosztów pracy i energii. Po kolejnych usprawnieniach procesu produkcji tabletkarka jednostanowiskowa z narzędziami wielokrotnymi była coraz rzadziej wykorzystywana (wprowadzono szesnastostacyjną tabletkarkę rotacyjną).

Obecnie dzięki właściwej adaptacji tabletkarki rotacyjnej w pełni można wykorzystać wydajne możliwości stempli wielokrotnych. Produkcja tabletek uległa ewolucji. Narzędzia wielokrotne otworzyły drzwi możliwości na szybkie i wydajne dostarczanie tabletek przy niższych kosztach produkcji.

Image

Rodzaje stempli wielokrotnych

Ze względu na budowę i ilość elementów składowych wyróżnić można dwa rodzaje stempli wielokrotnych:

  • Monolit wielokrotny
  • Stempel wielokrotny o konstrukcji składanej.

Budowa stempla wielokrotnego: Monolit wielokrotny

Construction of a multi-tip monoblock

Stempel o budowie monolitycznej to konstrukcja wykonana z jednego kawałka stali narzędziowej, która zastępuje tradycyjny stempel w tabletkarce. Najczęściej zawiera mniej stempelków niż jej odpowiednik w wersji składanej, który pozwala na używanie większej ilości końcówek formujących. 

Stempel tradycyjny nie różni się bardzo od wielokrotnego w konstrukcji monolitycznej. Trzon stempla zwęża się w postać wyluzowania, które zakończone jest końcówką formującą (potocznie stempelek). Monolit wielokrotny posiada więcej niż jeden stempelek.  

Cechy stempla o konstrukcji monolitycznej

Stempel monolityczny jest zasadniczo łatwiejszy w eksploatacji i montażu. Ponadto jest łatwiejszy w konserwacji, w szczególności pod kątem czyszczenia i mycia, które jest istotnych etapem właściwej ochrony narzędzi stemplowych. Nie ma bowiem konieczności rozłożenia konstrukcji na poszczególne elementy składowe, jak w przypadku stempli składanych.

Zmniejsza tym samym ryzyko zabrudzenia i zniszczenia stempla, zaznacza Artur Jakubiak, Dyrektor ds. Rozwoju firmy Adamus S.A. Do mycia narzędzi stemplowych użyć można myjek ultradźwiękowych (UltrasonicCleaner). 

Dlaczego monolit wielokrotny?

Korzyści monolitu wielokrotnego: 

  • Zwiększenie produkcji tabletek,
  • Łatwość czyszczenia,
  • Krótki czas montażu i demontażu,
  • Mniejsze ryzyko korozji.

Z pewnością największą zaletą stempla wielokrotnego jest możliwość uformowania jednorazowo więcej niż jedną tabletkę. Narzędzia wielokrotne wyraźnie zwiększają wydajność produkcji bez konieczności nabywania nowej tabletkarki bądź zwiększania czasu pracy i przestrzeni parku przemysłowego. Ponadto redukują czas produkcji. Zmniejszają koszty operacyjne przy zwiększonej produktywności. Narzędzia wielokrotne zajmują mniej miejsca magazynowego w trakcie przechowywania. Te wszystkie czynniki zadecydowały, że wielu producentów opiera produkcję masową na stemplach wielokrotnych.