Stemple i matryce stanowią kluczowy element procesu tabletkowania. Są odpowiedzialne za końcowy wygląd i kształt produkowanych tabletek, muszą być więc projektowane i wykonane z dużą dokładnością i starannością.

Podczas pracy narzędzia są narażone na znaczne siły statyczne i dynamiczne, często prasują proszki o właściwościach ściernych lub korozyjnych, co wymaga stosowania stali wysokiej jakości, odpowiednio dobranej obróbki cieplnej, niejednokrotnie pokrycia specjalnymi powłokami zapobiegającymi szybkiemu zużyciu się narzędzi lub klejeniu się tabletek, bądź zastosowania materiałów specjalnych jak węgliki spiekane. 

Niektóre aplikacje (np. chemia gospodarcza lub tabletki musujące) wymagają stosowania wkładek z tworzyw sztucznych, takich jak teflon czy wuIkolan, dodatkowo chroniących część prasującą i stanowiących komponent eksploatacyjny, który może podlegać wymianie. 

Firma ADAMUS S.A. projektuje i produkuje stemple i matryce do tabletkarek wszystkich typów, według standardów EU (ISO), IPT (TSM) lub specyficznych standardów producentów tabletkarek, zgodnie z potrzebami klienta. Nasza oferta obejmuje narzędzia do produkcji tabletek okrągłych i kształtowych, monolityczne i składane, jednokrotne i wielokrotne. 

Narzędzia mogą być dostarczane w specjalnych skrzynkach z tworzywa sztucznego, przystosowanych do ich późniejszego przechowywania. Każdej wysłanej partii towarzyszy protokół pomiarowy obejmujący 100% dostarczanych narzędzi.

Image
Image